Autor Wątek: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka  (Przeczytany 3285 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Armorek

  • Gość
pewnie mocznik masz racje najlepiej by było jeszcze usunąć wszystkie pomoce i niech się w "huckersów" bawią ludzie :D i odkrywanie tajnych komend.
Niektórych rzeczy się szuka od razu więc łatwe ich podlinkowanie to nie grzech. Przynajmniej ja tak uważam że łatwo coś znaleźć = dobrze, trudno się czegoś doszukać = źle.
Jeżeli pojawiają się proste pytania raz po raz to znaczy że coś jest nie tak, a przyznacie że na stronie, forum i wiki odrobinkę brak spójności. ;)

Offline Dimension

Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 14, 2010, 17:25:40 pm »
Nie. Jest coś nie tak, gdy ktoś nie potrafi szukać na Wiki, a jeszcze bardziej nie tak, jeśli nie potrafi ktoś skorzystać z tak prostej funkcji, jak forumowa szukajka, tym bardziej, że temat był nie raz wałkowany.

Offline Vimes

  • Global Moderator
  • Starszyzna
  • *
  • Nie tak zaraz ten ambaras
    • http://sirsamvimes.deviantart.com/
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 14, 2010, 18:41:46 pm »
Sorry ale ta wiki jest na tyle mała że można ją  całą przeczytać w pół godziny i jeszcze mięć czas na kawę tak że nie widzę powodu wklejania cytatu czy linka. Jak da się człowiekowi odpowiedź na pytani jutro przyjdzie z kolejnym chodzi o to żeby kazać znaleźć, niech go to coś kosztuje...
Zanim napiszesz poszukaj PEBKAC!
Tutaj  piszę o fotografii
Kiedy myślisz ze natknąłeś się na dno dna i niżej już nic nie ma zawsze zjawia się koleś z łopatą

Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 14, 2010, 19:30:49 pm »
od tego wkoncu jest forum.

Offline zhvir

Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 14, 2010, 20:03:28 pm »
@armorek
skoro już wiesz jakie są najczęściej zadawane pytania to klepnij parę poradników do faq, przysłużysz się choć trochę temu forum

@pawel1991
forum nie jest od zadawania wciąż tych samych pytań, bo można rozdrażnić tymi pytaniami moderatora, który niestety po główce nie pogłaszcze i nie przytuli
Chciałbym być zawsze niewinny i prawdziwy, chciałbym być zawsze pełen wiary i nadziei...

Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 14, 2010, 20:09:47 pm »
to napiszcie regulamin i jego sie trzymajcie. bo narazie to kazdy mod ma swój regulamin ;p i postepuje jak chce
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2010, 20:32:57 pm wysłana przez zhvir »

Offline Kaworu

  • Ryszard
  • Szlachta
  • *
  • Twój Koszmar Senny
    • k2t.eu
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 14, 2010, 20:23:20 pm »
Kodeksu raczej nie ma, ale są wskazówki http://wtw.k2t.eu/#pomooocy ;P

Offline Vimes

  • Global Moderator
  • Starszyzna
  • *
  • Nie tak zaraz ten ambaras
    • http://sirsamvimes.deviantart.com/
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 14, 2010, 20:29:10 pm »
@pawel1991 nie jesteśmy helpdeskiem i nam nikt nie płaci za użeranie się z idiotami. Jeżeli chcecie miłych ładnych odpowiedzi to poszukajcie programu który ma płatny support gdzie na infolinii mało-kompetentna pani powie wam że dziękuję wam że zadzwoniliście i (nie koniecznie)co macie zrobić żeby działało.
Ludzie nam nikt nie płaci za odpowiadanie na wasze pytania, moglibyście to od czasu do czasu uszanować.
Zanim napiszesz poszukaj PEBKAC!
Tutaj  piszę o fotografii
Kiedy myślisz ze natknąłeś się na dno dna i niżej już nic nie ma zawsze zjawia się koleś z łopatą

Offline gibi

  • Młodzież
  • **
  • Ghost of navigator
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 14, 2010, 20:30:45 pm »
wszystko to u góry racja tyle że teraz ktoś kto zgodnie z zalecaniami użyje szukajki trafi najpierw na 3 tematy w których nie ma odpowiedzi a tylko pouczanie innego usera który z wyszukiwarki nie skorzystał, nie lepiej powściągnąć swoje ego i odpowiedzieć w pierwszym poście dając tym radość następnym szukającym ?

Offline Vimes

  • Global Moderator
  • Starszyzna
  • *
  • Nie tak zaraz ten ambaras
    • http://sirsamvimes.deviantart.com/
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 14, 2010, 20:32:05 pm »
gibi jeżeli uważasz że tu jest źle idź na forum Mirandy

EDIT: Znajduję się takie tematy bo poprzednim się nie chciało szukać...
Zanim napiszesz poszukaj PEBKAC!
Tutaj  piszę o fotografii
Kiedy myślisz ze natknąłeś się na dno dna i niżej już nic nie ma zawsze zjawia się koleś z łopatą

Offline zhvir

Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 14, 2010, 20:33:57 pm »
jeżeli jeszcze nie wiecie lub udajecie że nie wiecie jakie są ogólne zasady na dowolnym forum, to powinien wystarczyć wam 1 punkt: Mod ma zawsze rację... więc nie warto dyskutować

dla pełnego obrazu zacytuję pełny test standardowego regulaminu :P

1. Moderator ma zawsze racje
2. Jeśli moderator nie ma racji admin ma racje
3. Admin ma prawo zmienić regulamin bez uprzedzenia przed tym użytkowników.
4. Admin nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zamieszczane posty na tym forum.
5. Admin ma prawo usunąć daną osobę / post z Forum bez podania przyczyny
6. Admin ma ZAWSZE rację
7. W przypadku, gdy admin nie ma racji, patrz wyżej;-)

zasady te są pisane lub niepisane, ale każdy dłużej siedzący na jakimolwiek forum, hubie, serwerze itp. te zasady zna, więc naprawdę nie warto dyskutować z moderatorami a w szczególności z adminem, bo... patrz wyżej

inna imho ciekawsza wersja regulaminu ;)
1. Administrator i Moderator mają zawsze racje !
2. Gdy Administrator lub Moderator nie mają racji patrz punkt 1.
3. Mod nie nabija postów - mod ma wiele do przekazania
4. Mod nie myli się - mod ma inne zdanie
5. Mod nie obija się - mod czuwa
6. Mod nie rozmywa tematu - mod przypomina o innych ważnych sprawach
7. Mod nie obraża innych - mod dobitnie zwraca uwagę.
8. Chcesz żyć i pisać na forum w spokoju? Nie wyprzedzaj Moda w rozwoju
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2010, 21:05:01 pm wysłana przez zhvir »
Chciałbym być zawsze niewinny i prawdziwy, chciałbym być zawsze pełen wiary i nadziei...

Armorek

  • Gość
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 14, 2010, 21:52:53 pm »
no to się dorzucę bo temat odbiega treścią od tytułu,
gibi popieram w pełni bo to zwiększa szanse na wyszukanie a właściwie zmniejsza ilość ludzi pytających o to samo.
Więc dobra rada dla modów i pseudomodów sam użyj opcji szukaj zanim każesz użyć ją komuś i zaproponuj jakiego zapytania powinien użyć ! Bo cwaniakować każdy potrafi:  to już było bo gdzieś to widziałem...

Mówiąc o niespójności, z czego się nie wycofam chodzi mi o to że ja po dłuższym klikaniu w co rusz inny link w końcu na wiki trafiłem, wiem że klikając na pomoc w WTW od razu cię tam przerzuci ale to zauważyłem od niedawna, przyzwyczajenie z windowsa = nie klikaj w pomoc bo wyskoczy (z reguły) bezwartościowe okienko. Przydałoby się spójność poprawić ale ja nie zmuszam i nie mam zamiaru narzekać bo sam wiem że wiele rzeczy można i przydałoby się a się nie chce i się nie zachce od tak z różnych powodów, chociażby piwko ważniejsze. Ja to wszystko rozumiem.

Co do moderacji itd, prawdą jest że niektóre tematy za dużo mają w sobie a inne znowu podzielone są wręcz na dwa albo więcej tematów, ja to rozumiem wszystkiego ogarnąć się nie da szczególnie jak robisz coś hobbystycznie, ja sam mam swoja stronkę i forum, tak nawiasem mówiąc jak tu widziałem nieraz zachowanie np żwirka to moi modzi po uszach z pare razy za takie coś dostali jak np. wąty do użytkownika o to że pisze w starym poście, a co jak problem nadal żywy :P Więc staram się jakoś w miarę zachowywać tutaj i mam jakieś swoje zdanie o strukturze forum.

Ale wracając do sprawy przysłużenia się, otórz gdybym nie miał zamiaru nie zrobiłbym swojego zestawu emotek z AQQ który raczej błędów wywalać nie powinien i też bym się nie podzielił, podobnie z moimi wersjami dla  wtwRegexReplacer i pare osób mi napisało że fajnie i używają. Kombinuje z nowymi emotkami no i zastanawiałem się czy nie napisać o tym że są programy konwertujące ICO > PNG i odwrotnie żeby byli użytkownicy np Konnekta sobie ulżyli, wiem z własnego doświadczenia że temat taki by się przydał na forum, ale z 2 strony waham się bo po co skoro jak ktoś myśli to napisze w goglu i chyba 1 link jest do forum gdzie parę programów takich jest opisanych.

A w FAQ nic nie napisze bo uważam się za niezaawansowanego użytkownika WTW, ja np nie wiedziałem jak odpalić 2 wersje WTW na raz. A nie dla tego że nie chcę wspomóc bo jak bym nie chciał, wróciłbym do Konnekta gdzie o dziwo wysyłane obrazki sie wysyłały do sieci GG.

Tak więc reasumując: nie jest tu źle, każdy robi co chce właściwie, dobrze jest póki użytkownicy myślą i nazywają tematy sensownie chociaż i tak nie za często. A żwirek jak to mówi staropolskie przysłowie "nie strasz nie strasz bo się ze***sz" nie wiem czemu to napisałem chyba po to żebyś nie cwaniakował że masz czerwony kolorek :D

a żem spamu nawalił !!! ale trudno, pozdrawiam wszystkich i zaraz coś zaproponuje w innym dziale :)  

OT tak się rozrósł że znalazł swoje własne miejsce na forum, a niektórzy dla ogłady nie zostali pogłaskani po główce //zhvir
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2010, 22:05:49 pm wysłana przez zhvir »

Offline charfa

  • Junior Developer
  • Młodzież
  • *
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 14, 2010, 23:09:49 pm »
Jeszcze taka uwaga do refleksji dla tych co przeganiają pytających w cztery wiatry:

Oczywistym jest, że każdemu moderatorowi zależy na tym, żeby użytkownicy forum nie zadawali głupich pytań. Pytanie, jak osiągnąć ten cel? Otóż można zauważyć, że kolejne osoby pytające o to jak skonfigurować konto na Fejsbuku, to zazwyczaj nie te same, które już opieprzyliście, częściej to nowi użytkownicy, którzy jeszcze nie zdążyli "dowiedzieć się", że mają szukać informacji na wiki. Nasuwa się wniosek, że opieprzanie kolejnych użytkowników nie wpłynie na wzrost wiedzy tych, którzy przyjdą po nich.

W tej sytuacji warto pomyśleć o tym, jak przekonać innych do skorzystania z wiki zanim zadadzą pytanie na forum. Może warto, żeby strona wiki otwierała się automatycznie po zainstalowaniu programu? Może warto szerzej opisać opcje w oknie konfiguracji albo dodać tooltipy lub przycisk Pomoc pokazujący dodatkowe informacje? A może samo wiki jest nieczytelnie zorganizowane i osoby tam zaglądające się zrażają i postanawiają szukać pomocy na forum? Może brak na wiki pewnych przydatnych informacji, przez co i tak trzeba sięgnąć na forum?

Piszę to wszystko nie w obronie nowych użytkowników, ale w trosce o zdrowie psychiczne moderatorów! Chyba że lubią się użerać z innymi na forum, to wtedy nie mają na co narzekać.

Btw. używam liczby mnogiej słowa moderator, ale z tego co widzę to moderuje praktycznie tylko zhvir? Bo tylko on zostawia pełne irytacji podpisy pod cudzymi postami...

Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 15, 2010, 04:54:01 am »
dziekuje ze ktos poparł moją sugestie

Offline mocznik

  • Młodzież
  • **
    • deviantart
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 15, 2010, 19:35:48 pm »
Otóż można zauważyć, że kolejne osoby pytające o to jak skonfigurować konto na Fejsbuku, to zazwyczaj nie te same, które już opieprzyliście, częściej to nowi użytkownicy, którzy jeszcze nie zdążyli "dowiedzieć się", że mają szukać informacji na wiki. Nasuwa się wniosek, że opieprzanie kolejnych użytkowników nie wpłynie na wzrost wiedzy tych, którzy przyjdą po nich.

Jest(kiedyś była) taka niepisana zasada, że zanim zaczniesz pisać na jakimś forum/grupie dyskusyjnej posiedz na nim tydzien bez pisania postów, żeby nie uprzykrzać życia innym. Jeśli ktoś przejrzałby pobieżnie forum, to zobaczyłby, że pytanie się bez szukania jest faux pas. Sprawia to, że bynajmniej nikomu nie pomaga takie opieprzanie nowych.

Żeby załagodzić tę łagodną dysputę napiszę od serca
Pozdrawiam.
Wszystko co umieszczam na forum jest na licencji CC-BY-NC-ND 3.0

Offline Vimes

  • Global Moderator
  • Starszyzna
  • *
  • Nie tak zaraz ten ambaras
    • http://sirsamvimes.deviantart.com/
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 15, 2010, 20:33:33 pm »
Wspomniałem wcześniej o forum Mirandy wspomnę jeszcze raz. Problem z forum tamtym forum jest taki jak tu się zaczyna tworzyć. Te same tematy wracające po kilkadziesiąt raz z tym że odpowiedź jest w pierwszym temacie. Teraz wyobraźmy sobie przychodzi nowa osoba która nie wie co jest zrobić i szukając (zakładając że umie szukać) odnajduje tylko i wyłącznie posty w odpowiedziami "było", "szukaj" itp. Problem nie leże po stronie tej osoby która nie może znaleźć ale po stronie setek troli, które zamiast poszukać zadawały pytanie.  
Czy źle robią ludzie na forum każąc szukać? Uważam że nie ale uważam też że należało by, albo od razu, albo po 2 tygodniach móc wywalić takie tematy.  Z tym że to jest syzyfowa praca dla administracji. A jak już wcześniej pisałem im nikt za to nie płaci.
I jeszcze jedno na koniec nie wierze w statystycznego świadomego użytkownika internetu, ale uważam że powinno się dążyć do tego. Mam jednak nadzieję, że do każdego prędzej czy później dotrze, że warto spróbować najpierw poszukać. Albo że przynajmniej zastanowi się co jest ze mną nie tak że jestem objeżdżany za każdym razem.
Zanim napiszesz poszukaj PEBKAC!
Tutaj  piszę o fotografii
Kiedy myślisz ze natknąłeś się na dno dna i niżej już nic nie ma zawsze zjawia się koleś z łopatą

Offline UsagiAddict

  • Narybek
  • *
  • Królik
    • UsagiAddict's LastFM
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 15, 2010, 23:22:46 pm »
Ganić, ochrzaniać, upominać - jeśli głaszcze się nowych użytkowników i podaje się im wszystko na złotej tacy to nie można mieć pretensji o to, że będzie taki delikwent ciągle znajdować `nowe`, odgrzewane problemy i chwalił się nimi na forum. Jeszcze potem taka zaraza wyemigruje na inne forum i zacznie tam swą krucjatę.
Cytuj
uważam też że należało by, albo od razu, albo po 2 tygodniach móc wywalić takie tematy.
QFT, +1. Spróbuj sobie wygooglać jakiś popularny problem z jakimś popularnym programem. Same `było`. FFFUUU--
[??]

Armorek

  • Gość
Re: O niewiedzy użytkowników i niekompetencji moderatorów słów kilka
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 15, 2010, 23:55:40 pm »
często problem jest prosty do Ciebie żwirek i innych ! to że jakiś temat o dziwnej nazwie poruszy jakiś temat o który pyta nowa osoba nie znaczy że w szukajcie ją odkryje :D jak wspomniałem dobra rada:
Sam użyj opcji szukaj zanim każesz użyć ją komuś !
Jak wspominałem sam mam swoje forum i wiem że głupie pytania się zdarzają bo ktoś nie pomyśli, każdemu z nas zdarzy się nie pomyśleć jeżeli z czymś spotka się pierwszy raz.
Prosty przykład: do niektórych hasło wieloprotokołowość może nie przemówić a chcą mieć 2 konta GG jednocześnie i pewnie zapytają.

Ktoś wspomniał o stronie wiki ! pisałem o tym Kaworu i chciałem zrobić z tego propozycję ale dostałem banka na dzień, już na forum tego nie poruszę bo kaw już info dostał.  wyślij mu jeszcze raz bo twierdzi że nie dostał :P //zhvir

Ogólnie sprawa jest prosta: nie od puszczę, Forum i stronkę trzeba jakoś usprawnić a np. ty żwirek powinieneś bardziej dbać o sensowne nazwy niż błędy ortograficzne bo tak ludzie przeglądający forum od razu zauważą że dany temat, to temat dla nich.

A na zakończenie wypowiedzi dodam co pisałem: ja to rozumiem, wszystkiego ogarnąć się nie da, szczególnie jak robisz coś hobbystycznie, więc i modzi o wszystko nie zadbają jak należy.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2010, 15:11:06 pm wysłana przez zhvir »