Autor Wątek: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek  (Przeczytany 8321 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Keleos

  • Młodzież
  • **
Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« dnia: Sierpnia 06, 2009, 13:50:41 pm »
Dzień dobry

Mam na imię Keleos i już od 25 minut na nic nie narzekałem.


Pytanio-przypominacz (gdyż już dawno temu była o tym dyskusja.. ale gdzieś w hajdparkach):
----> Czy są stworzone jakieś standardy nazw dla wtyczek, typu "gg_Nazwa", "tlen_nazwa", "wtw_nazwa", czy idzie z nazwami jak leci...?

Pytam, gdyż widzę nareszcie sekcja wtyczek się rozkręca, a ja od 27 minut już na nic nie narzekałem ; >

Innym powodem jest też to, że zauwazyłem we wtykach adriana nazwy typu: "wtf_dock", "wtfMe" ... raz, że 'wtf' zamiast WTW, a dwa, że czasem jest podkreślnik - czasem nie.

Pamiętam jaki 'syfik' był z wtyczkami do K...omunikatora pewnego sprzed lat. Nie życzę tego WTW  (a może sobie? ;P) ; )


Dzień dobry

Mam na imię Keleos i już od minuty na nic nie narzekałem.
wypadłem z obiegu...

Offline zhvir

Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 06, 2009, 16:07:54 pm »
we wtyczkach konnektowych przynajmniej wiadomo było o co biega
a weźmy na ten przykład wtyczki niejakiego kaworu dla komunikatora tlen:
fak - utrudnia lub uniemożliwia rozpoczęcie rozmowy z nami nieznajomym osobom (Filtr AntyKlikadełkowy)
hps - umożliwia kontrolowanie funkcji ignorowania osób w protokole Gadu-Gadu
mcp - umożliwia konfigurowanie pozostałych wtyczek z pakietu za'ha'dum tools (Master Control Plugin)
sai - dodaje zaawansowane możliwości ignorowania kontaktów
scm - łączy wszystkie okna rozmowy w jedno z kartami
slug - loguje zmiany statusów osób
utx - inne drobne narzędzia usprawniające pracę

można przytoczyć też inne ciekawe nazwy pluginów tlenowych których za chiny ludowe nie bylibyśmy w stanie rozszyfrować: Makankosappo, kurahadol, Beft, bsn, clinf, emde, fea, mtco, negyxo, Potfur, sswk, zehs

miło, prawda?
Chciałbym być zawsze niewinny i prawdziwy, chciałbym być zawsze pełen wiary i nadziei...

Offline Kaworu

  • Ryszard
  • Szlachta
  • *
  • Twój Koszmar Senny
    • k2t.eu
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 06, 2009, 17:01:45 pm »
Dlatego na WTW sobie wymyśliłem bardzo ładny schemat w zależności od funkcji. ;)

Offline zhvir

Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 06, 2009, 17:13:27 pm »
@kaworu jakbyś mógł podać ten swój schemat w całości to może mielibyśmy taki porządek jakiego żaden inny IM nie ma
Chciałbym być zawsze niewinny i prawdziwy, chciałbym być zawsze pełen wiary i nadziei...

Offline Kaworu

  • Ryszard
  • Szlachta
  • *
  • Twój Koszmar Senny
    • k2t.eu
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 06, 2009, 17:23:10 pm »
Jakby się nie można było domyśleć ;)

<typ_wtyczki><nazwa>.plug

pierwszy człon małymi literami, potem StylemWielbłądzim;

<typ_wtyczki>:
mail... - cokolwiek powiązanego z pocztąelektroczniczną;
pex... - Protocol EXtension
proto... - protokół;
sms... - coś powiązanego z sms'ami;
utl... - utility, różne inne rzeczy;

;)

Offline adrian_007

  • Moderator
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 06, 2009, 18:53:53 pm »
keleos, autor wtyczki nazywa je tak jak chce [: do tego nie ma standardu i nie sadze, zeby byl. jak mi sie chcialo to nazwalem wtf_dock a innym razem wtwCopy - az takie to istotne, zeby spamowac forum? [;

Offline Keleos

  • Młodzież
  • **
Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 07, 2009, 07:30:07 am »
tak
wypadłem z obiegu...

Offline adrian_007

  • Moderator
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 07, 2009, 09:30:20 am »
istotne czy nie, na moje nazwy wtyczek to ty wplywu nie masz ;p
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 08, 2009, 01:27:09 am wysłana przez adrian_007 »

Offline Keleos

  • Młodzież
  • **
Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 07, 2009, 11:53:06 am »
Zawsze mogę sobie zmienić nazwę na dysku ; P
wypadłem z obiegu...

Offline adrian_007

  • Moderator
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 08, 2009, 01:27:59 am »
to nie zmienia nazwy wtyczki na liscie plug'ow ... a powaznie, proponuje zamknac ten bezuzyteczny temat...

Offline Dimension

Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 08, 2009, 09:53:17 am »
Bezużyteczny to on na pewno nie jest, mnie na przykład też irytuje taki bałagan.

Offline n3oo

Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 08, 2009, 14:06:33 pm »
hmm Keleos i jego innowacje:P nazywaj sobie wtyczki jak chcesz, tylko po co wszystkim narzucasz jakiś szablon - mam wrażenie, że na siłę chcesz, żeby było o Tobie słychać...

p.s. ja nie wiem, ale mi takie pierdoły jak nazwa wtyczki którą widzę z 2 razy w całej konfiguracji komunikatora nie robi takiej różnicy, ale jak chcesz to Ci nawet imiennie ją skompiluje ;P
Env: Win7 x64 / WinXP x86 | GG: 670035 | WWW: Portfolio

Offline Keleos

  • Młodzież
  • **
Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 08, 2009, 15:57:50 pm »
No tak, jak ja coś zaproponuję to "na siłę chcę by było o mnie słychać", jak pozostali użytkownicy proponują to jest OK.

Wytłumacz mi n3oo jak mam coś zaproponować, by "nie było o mnie słychać"?
Osobiście do wtyczkopisarzy pisać nie będę, bo to bez sensu.

Rzucę hasło na forum - rozwinie się dyskusja czy to dobry pomysł czy nie, jak nie to ucichnie, jak tak to ktoś zrealizuje, koniec.

"Czuję, że na siłę szukasz zaczepki, żeby było o Tobie słychać..."
wypadłem z obiegu...

Offline adrian_007

  • Moderator
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 08, 2009, 16:11:24 pm »
to ja proponuje nie uzywac wtyczek z nazwa ktora was irytuje albo sie wam nie podoba [;

Offline emilio

  • Stylista
  • Młodzież
  • *
Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 08, 2009, 16:47:29 pm »
Ludzie!
Cieszcie się że w ogóle są te wtyczki, dajcie spokój pisarzom wtyczek niech robią swoje, ważne że dobrze robią a nazwa to szczegół.
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2010, 21:13:07 pm wysłana przez emilio »
________________________________________________________________________________

Offline ranides

  • Narybek
  • *
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 24, 2010, 01:58:59 am »
disclaimer: no offence dla autorów istniejących wtyczek. Zasuwanie przy kodzie to kupa roboty, chociaż przyjemnej często, to jednak dalej roboty - ranides im dziękuje ;)

Część właściwa: skoro 'szefu'-Kaworu ma swoją wizję nazywania, i się z nią podzielił, fajnie by było się na tym wzorować. Bardzo fajnie. Przynajmniej "nazwę wewnętrzną" (nazwa pliku + pluginName) a w opisie, okienkach about i innych linkach na forum to niech sobie szaleje do woli. Aplikacje mocno-pluginowate, duże, pisane w stylu "korporacyjnym" narzucają dużo większe ograniczenia, np konieczność generowania UUID, jakieś namespace'owanie, nazwy domeno-pochodne (extension@firefox.mozilla.org). Już takich cyrków nie ma potrzeby robić, ale systematykę mieć. Może nawet nie tylko w tym, są pewnie inne pola, gdzie można by pozamiatać ;)

Np... parę razy ranides widział na forum cyrki z VS2008 i 'nieprawidłową konfiguracją'- może by tak ktoś raz a dobrze opisał na wiki, przez co przechodził, jakie dependencies i opcje ma poustawiane. I zrobić "oficjalne wytyczne", z czym linkować, i w jaki sposób. Osobiście byłbym happy, jakby wtyczki nie były statycznie linkowane z CRT. Wiem, sam robiłem tak, jak przez takie cyrki przechodziłem z rok temu, ale to jest workaround, a nie solution ;) Potem będzie 20 wtyczek, każda ze swoim statycznym msvcrt... i cała lekkość idzie się walić, bo nawet klamoty z podstawowego runtime lib nie są współdzielone, tylko są skopiowane 20 razy ;]

chaos zawsze jest wrogiem stabilności.

Nieistotne dla użytkownika? Ale i dla autora to żaden wysiłek. A jest porządek. I gwarancja uniknięcia konfliktów. A biorąc pod uwagę, że konfiguracja wtw to często grzebanie w tym katalogu z profilem, edycja ręczna plików... to porządek w nazwach super mile widziany.

disclaimer: ale to takie tam sobie nudzenie ;)

Offline adrian_007

  • Moderator
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 24, 2010, 10:31:42 am »
no ja nie wiem co za problem jest visual'em - to sie kompiluje jak zwyklego dll'a tylko rozszerzenie trzeba zmienic na .plug ... a statyczne linkowanie z crt jest po to, zeby uzytkownik nie instalowal redistributable dla vs2005, vs2008, vs2010 chociaz dla mnie to w sumie rybka...

Offline ranides

  • Narybek
  • *
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 24, 2010, 12:06:09 pm »
Jak nie wiesz, to polecam dwie frazy w google: "DLL Hell" i "Manifest Hell" ;-) A dla forumowej szukajki i google polecam też frazę "konfiguracja jest niewłaściwa" - ta ostatnia, żeby zobaczyć, że przy 3 wtyczkach był problem, a w realnym życiu to co chwilę jakiś user ma problem. Zwykły DLL? O jej, a jaki to jest niezwykły? Nie target jest problemem, tylko dependencies. Do tego manifesty mają wpływ na to, jakie katalogi są przeszukiwane w runtime (katalog z DLLkami vs katalog z programem) i w jakiej kolejności.

A wsio rybka zdecydowanie nie jest, bo Microsoft wyraźnie pisze w MSDN, że statyczne linkowanie jest nie zalecane tak bardzo, że aż prawie całkiem. Narzut pamięci jest. Wcale nie taki mały. Ale nie w tym tkwi najzabawniejszy efekt. Każdy DLL ma swój stan CRT, co ma wpływ np na locales, strtok, i duużo więcej. Przesyłanie obiektów CRT między modułami siedzi i płacze. A obiektów CRT trochę jest, że najtrywialniejszy FILE wspomnę ze stdio.

Jak każdy korzysta z kilku redistów problemy są podobne. Współpraca między modułami to rosyjska ruletka. Niekompatybilności CRT powodują dużo bardziej zabawne efekty niż "nieprawdłowa konfiguracja". W locie nieprawidłowa operacja leci, i bóg jeden wie why, nagle coś się zapętla - i bóg jeden wie why. Podepniesz debugger? Nagle wszystko cudownie się naprawia.

Szczegóły szczegóły... zawsze diabeł tkwi w szczegółach, które robią najtrudniej namierzalne błędy ;-)

Offline n3oo

Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 24, 2010, 12:35:39 pm »
@ranides zamiast rzucać hasłami do googla, podaj konkrety co Ci nie pasuje i jak mamy poustawiać aby Ci pasowało :p

kompiluje pod VS2008SP1 w WTW jest runtime VC9 z tego co wiem, mam też VS2010 ale na tym nie ruszam bo bym musiał biblioteki dodawać.
Błąd konfiguracja niewłaściwa wyskoczył raz gdy skompilowałem właśnie na VS2008SP1 (w Win7 wymagany jest SP1), a WTW jeszcze było dość starawe, kompilacja na VS2005 pod XP'ekiem problem rozwiązała i u wszystkich chodzi do dziś.
Env: Win7 x64 / WinXP x86 | GG: 670035 | WWW: Portfolio

Offline ranides

  • Narybek
  • *
Odp: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 24, 2010, 13:05:53 pm »
O jej, źle mnie chyba rozumiecie. Ja sobie poradzę, jak już coś zacznę dłubać ;-) Nic nie ustawiać. Chodzi mi właśnie dokładnie to, co napisałeś niżej ;P Historia walki dość nieokreślonej. Dlaczego do jasnej anielki VS2008SP1 nie chodzi. To jaki wybrać inny? Jaki runtime jest oficjalnie w WTW? No chodzi mi tylko o to, że już twój post pokazuje, że słowa:
"to sie kompiluje jak zwyklego dll'a tylko rozszerzenie trzeba zmienic na .plug"

To jest pier****nie o szopenie, bez urazy ;] Nie ma czegoś takiego jak "niezwykła" DLL-ka ;] A sam proces wymaga dużo więcej ostrożności, i potrafi sprawić dużo niespodzianek.

Taka dokumentacja wiedzy zbiorowej w jednym art. Jest kilku pisarzów wtyczków. Chyba ktoś nawet w MinGW pisze. Wiesz n3oo ile ja się omęczyłem pierwszy raz, chcąc zaimportować DLL-kę MinGWową, który to MinGW dekoruje funkcje swoimi kochanymi @, nawet przy extern "C"?  Jeżeli chodzi o samą dyskusję nt. binarek, to googiel po to dany, żeby zobaczyć, że problem jest. W pizdu często.

Wieeem, nie jest to projekt 'user-friendly', dokumentacja więc wam wisi ;-) Ale lepiej dokumentując, narzucając wytyczne, standardy... więcej developerów ściągniecie, także tych przyzwyczajonych do bardziej formalnego pisania, niż hobbystycznego dłubania na zasadzie "a może jak tak poeksperymentuję, to będzie działało fajnie".
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2010, 15:48:27 pm wysłana przez zhvir »

Offline adrian_007

  • Moderator
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 24, 2010, 13:34:40 pm »
sorry, prosilem kawa o aktualizacje visuala do sp1 (gdzie takie redistributable jest potrzebne do moich wtyczek) i kaw "wyjebal" na to wiec ja wyjebalem na meczenie sie z tym i linkuje statycznie. i wielkich problemow z tym (procz tych oczywistych) nie widze. i nieprawidlowa konfiguracja w tych przypadkach co sa na forum to wlasnie zle redistributable.

Offline n3oo

Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 24, 2010, 15:48:40 pm »
@adrian ostatnio w changelogu była mowa o nowym VC to ten z SP1 czy dalej bez ? powinien być chyba sp1 bo wiem, że używa Windows7, a tam ta aktualizacja jest wymagana.

@ranides: no w informatyce są czasami rzeczy.. do których trzeba obrać pewne sposoby i nie zadawać za dużo pytań bo za dużo czasu zajmuje odpowiedź, albo się jej nie zna, więc zostaje metoda prób i błędów ;)

tak btw. MinGW z przyzwyczajeń czy przekonań ? Na platformy windowsowskie kompilatory od MS są lepsze co kaworu kiedyś na blipie zademonstrował na przykładzie Firefoxa bodajże ;) a co do magicznych udziwnień typu @ .. szczerze to nie wiedziałem ;) dziadu na forum kiedyś miał problem podobnego chyba typu.
Env: Win7 x64 / WinXP x86 | GG: 670035 | WWW: Portfolio

Offline drunkenbear

  • Junior Developer
  • Młodzież
  • *
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 25, 2010, 10:25:20 am »
Ja też będę linkował statycznie i kropka. Nie będę potem tłumaczył co kto ma doinstalować żeby moja wtyczka działała. Poza tym skoro ma działać portable komunikator z wtyczkami, to nie widzę sensu kompilować inaczej niż statycznie. Ale jak ktoś się uprze mogę w przyszłości wydawać dwie różne kompilacje jednocześnie, statyczną i dynamiczną...

Offline Kaworu

  • Ryszard
  • Szlachta
  • *
  • Twój Koszmar Senny
    • k2t.eu
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 25, 2010, 15:03:28 pm »
sorry, prosilem kawa o aktualizacje visuala do sp1 (gdzie takie redistributable jest potrzebne do moich wtyczek) i kaw "wyjebal" na to wiec ja wyjebalem na meczenie sie z tym i linkuje statycznie.
Nanana nie czytasz changelogów, nananana ;P

PS: Aby się linkowac do tych bibliotek, to raz, że trzeba mieć SP1 do VS, a dwa w opcjach projektu (!) do definicji preprocesora dodać _BIND_TO_CURRENT_VCLIBS_VERSION, tak jakby ktoś nie wiedział.

Offline adrian_007

  • Moderator
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Re: Przypomnienie - standardy nazw wtyczek
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 25, 2010, 16:10:20 pm »
nanana prosilem o to przy samym poczatku jak zaczynalem pisac nanana