Autor Wątek: Czym jest XMPP  (Przeczytany 11219 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czym jest XMPP
« dnia: Sierpnia 07, 2009, 18:34:17 pm »
Witam. od już dłuższego czasu używam wtw, ale nadal nie wiem jak ogarnąć xmpp i wydaje mi się ze dużo użytkowników też nie wie jak korzystać z tego, jakie są korzyści, i z czym to się je.
I tu moja prośba by ktoś napisał tutorial który przyda się naprawdę dla wielu osób xmpp od podstaw. od razu mowie ze w internecie nic nie moglem znaleźć konkretnego by mi pomogło)
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 08, 2009, 06:07:33 am wysłana przez pawel1991 »

Offline Vimes

  • Global Moderator
  • Starszyzna
  • *
  • Nie tak zaraz ten ambaras
    • http://sirsamvimes.deviantart.com/
Odp: Czym jest XMPP
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 08, 2009, 13:50:42 pm »
Pytanie o to czym jest XMPP przypomina troszkę pytanie o to czym jest e-mail.

XMPP to taki protokół, który umożliwia komunikację między ludźmi.

Gadu-gadu też na to pozwala więc po co coś innego?
Dziś nikt sobie nie wyobraża żeby w poczcie elektronicznej ktoś nie mógł wysyłać mail do innego serwera. A w naszym cudownym komunikatorze tak jest. Troszkę tak jak żeby wysłać maila na interie trzeba było mieć konto na interii. W poczcie elektronicznej jest określony standard przez który serwery się komunikują się ze sobą i mail dotrze niezależnie od tego z jakiego serwera jest wysyłany na jakim jest odbierany. Serwery mogą oferować różne usługi, fontanny i inne wodotryski ale mail dotrze! Podobnie jest w XMPP. Nie ma bariery serwera i jednej sieci. Z resztą to nie jedyne podobieństwo do poczty elektronicznej. Adresy wyglądają tak samo (nie ma adresów składających się z cyferek bo ktoś piszący protokół stwierdził że najłatwiej będzie jak ludzie będą mieli przyznawane kolejne liczby). Mamy nasz.login@jakaś.domena myślę że mimo wszystko łatwiej to zapamiętać niż cyferki.
Nie muszę wyjaśniać chyba że pierwsza część to jest nasz login a to co za @ to serwer na którym mamy to konto.

Tak dotarliśmy do serwera. Serwerów XMPP jest mnóstwo. Wybierając najlepiej IMO patrzeć na to który jest najdłużej on-line. Jak wybierzemy kiepski serwer i będą problemy możemy mieć pretensje tylko do siebie! Tu jest pomocne  to: http://www.jabberes.org/servers/
Sam prywatnie używam gTalk i uczę go używać osoby które mają konta na gMailu to  nie znaczy że każdy go musi używać. A piszę o tym ponieważ nie ma go tam na liście.

Jeżeli mamy tylko XMPP możemy posługiwać się (jeżeli serwer nam to oferuje) tzw. transportami. Służą one do komunikowania się z zewnętrznymi sieciami takim jak GG, ICQ i co tylko innego znajdziecie ;)

Dodam jeszcze że jest to że protokół ten szyfruje rozmowy w komunikacji serwer?klient i serwer?serwer. Jest open-source co według niektórych jest olbrzymią zaletą.
Teraz ważna rzecz i napiszę to dużymi literami W XMPP NIE MA NIEWIDZIALNOŚCI!* ale możemy się ukrywać przed konkretnymi osobami.
*To nie do końca prawda ale takie założenie oszczędza problemów ;)

Przez XMPP nie otrzymuje się SPIMu (przynajmniej mi się nie zdarzyło). Wydaje mi się że spowodowane jest to tym że kontakty muszą być autoryzowane.

Dodatkowa lektura
http://jabberfaq.info/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jabber
Zanim napiszesz poszukaj PEBKAC!
Tutaj  piszę o fotografii
Kiedy myślisz ze natknąłeś się na dno dna i niżej już nic nie ma zawsze zjawia się koleś z łopatą

Odp: Czym jest XMPP
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 08, 2009, 14:36:22 pm »
Dla zupełnie zielonych i zbyt leniwych by szukać na własną rękę:

Jeśli masz skrzynkę pocztową na gmailu*, to już jesteś członkiem wspaniałej społeczności XMPP/jabber. Teraz tylko trzeba odpowiednio skonfigurować WTW:


- należy za adresem mailowym (czy też inaczej, naszym jid i nazwą serwera: użytkownik@gmail.com) podać tzw: zasób, można tu wpisać prawie dowolny ciąg znaków: dom, szkola, laptop, komputer_cioci_leokadi, itp. (tu mała uwaga, gmail dopisze za tym jeszcze pewien ciąg znaków, no ale oni akurat dość luźno traktują standardy)



- musi być włączona obsługa SSL i wymuszanie używania SSL (tak jak na załączonym obrazku)





- gtalk używa niestandardowych portów i adresu serwera, więc trzeba tą wartość ustawić ręcznie: talk.google.com:443 (obrazek):




Ogólnie serwer xmpp gmaila nie obsługuje transportów, ale za to obsługuje 'niewidzialność', jednak aby być 'niewidocznym' należy najpierw się do sieci zalogować, czyli zrobić dostępnym. Nie da się, tak jak w GG na przykład, przejść bezpośrednio ze stanu 'niedostępny' na 'niewidoczny'.

[Mentor mode on]
Ostatnia uwaga: Siedzenie na 'niewidocznym' jest uznawane za łamanie netykiety, jeśli jesteśmy z jakiegoś powodu zalogowani do sieci i nie chcę się nam lub nie możemy rozmawiać to mamy od tego stan 'jestem zajęty'. Niestety autor tworząc GG uznał ten stan za zbędny, czym zmanierował polskich użytkowników i teraz wszyscy nagminnie lurkują zza zasłony (sam zresztą tak na GG robię).
[Mentor mode off] ;)

* teoretycznie podobnie jest ze skrzynkami na wp.pl, ale spuśćmy zasłonę milczenia nad serwerami jabbera Wirtualnej Polski...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 08, 2009, 18:25:36 pm wysłana przez buttie »

Offline Vimes

  • Global Moderator
  • Starszyzna
  • *
  • Nie tak zaraz ten ambaras
    • http://sirsamvimes.deviantart.com/
Odp: Czym jest XMPP
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 08, 2009, 14:55:22 pm »
Cytuj
Niestety autor tworząc GG uznał ten stan za zbędny, czym zmanierował polskich użytkowników i teraz wszyscy nagminnie lurkują zza zasłony (sam zresztą tak na GG robię).
U większości ludzi widzę zachowanie typu jestem zajęty znaczy zaraz wracam czyli może odpisze od razu a może potem. Jak by nie mogli zrozumieć że jestem zajęty znaczy nie pisz mi o pierdołach. I tak mam i w gg i w tlenie. Dlatego na tych sieciach wolę się ukrywać.
Zanim napiszesz poszukaj PEBKAC!
Tutaj  piszę o fotografii
Kiedy myślisz ze natknąłeś się na dno dna i niżej już nic nie ma zawsze zjawia się koleś z łopatą

Odp: Czym jest XMPP
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 08, 2009, 18:06:08 pm »
ach zrobiłem pocztę na gmail'u próbuje się połączyć... ale nic z tego, cały czas się próbuje łączyć ale nie udaje się to :( eh co mam począć?

Offline Kaworu

  • Ryszard
  • Szlachta
  • *
  • Twój Koszmar Senny
    • k2t.eu
Odp: Czym jest XMPP
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 08, 2009, 18:08:26 pm »
ustawić ręcznie serwer połaczenia:

talk.google.com:443

?

Odp: Czym jest XMPP
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 08, 2009, 20:12:43 pm »
nie:) ale już wszystko ok :) dzięki (+pepsi)