Autor Wątek: Co to jest zasób?  (Przeczytany 18114 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sober

Co to jest zasób?
« dnia: Września 03, 2009, 00:13:36 am »
Co to takiego ten... zasób?

No właśnie... całkiem niedawno wiele osób na forum zadawało sobie podobne pytanie. Pomyślałem więc, że rozjaśnię nieco tę kwestię, a przy okazji sam dowiem się ostatecznie, czym jest ten tajemniczy zasób.

Otóż zasób, w najprostszej definicji, to nic innego jak nazwa danego połączenia z serwerem. W WTW zasoby możemy ustawić dla połączeń XMPP i Tlen, dla GG niestety nie, bo ta sieć tegoż nie obsługuje.

No dobrze, ale po co nam to? I jak tego używać, aby to miało sens?

Hmm... z pozoru wygląda to na jakiś zbędny bajer, ale zasoby mają wcale niemałe znaczenie. Dzięki nim, używając jednej tylko nazwy użytkownika (jednego loginu), możemy podłączyć się do serwera wielokrotnie, za każdym razem jednak pod inną nazwą połączenia (czyli z innym zasobem), dlatego istotne jest to, aby nazwa zasobu (nazwa połączenia), która widoczna jest dla innych użytkowników z Twojej listy kontaktów (korzystających z Tlenu bądź XMPP), coś o tym połączeniu mówiła. Odradza się zatem, aby jako nazwy zasobu używać nazwy klienta sieci czy to Tlen czy XMPP. Zdecydowanie lepiej jest ustawić zasób np. określający miejsce, z którego korzystamy z komunikatora, czyli np. "dom" lub "praca" - w pierwszym przypadku użytkownicy otrzymają jasną informację, że jesteśmy w domu i tam korzystamy z komputera; w drugim natomiast, że jesteśmy w pracy, gdzie prawdopodobnie jesteśmy troszkę zajęci. Swoją drogą użycie w nazwie zasobu nazwy klienta też ma swój sens, bo może informować pozostałych użytkowników o tym, jakie możliwości stoją po stronie ich rozmówcy, ponieważ nie wszystkie klienty obsługują wszystkie dostępne na danym serwerze usługi. Dlatego warto rozważyć także tę kwestię przy wyborze zasobu. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić np. taki zasób, który będzie informował nie tylko o miejscu, z którego korzystamy z sieci, ale także o programie dzięki któremu się komunikujemy. I to by było na tyle, jeśli chodzi o wiedzę tajemną na temat zasobów. :)

Mam nadzieję, że ten post był dla Was w jakiś sposób pomocny. Ufam także, że nie strzeliłem żadnego babola. A jeśli nawet, to jestem pewien, że znajdzie się ktoś dysponujący większą wiedzą od mojej i zechce mnie poprawić. :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2010, 20:00:40 pm wysłana przez sober »



Ignoruję posty napisane byle jak!

jerzyl

  • Gość
Re: Co to jest zasób?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 08, 2009, 20:55:11 pm »
witam
Nowy jestem to się pytam:)
Po co nam ów zasób skoro jeśli jestem w pracy to mnie nie ma w domu i tylko raz mam uruchomiony komunikator
( ja np wolę mieć na pennie swój komunikator i klienta pocztowego)

Offline zhvir

Re: Co to jest zasób?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 08, 2009, 21:01:09 pm »
ty masz raz a inni mają więcej niż raz
Chciałbym być zawsze niewinny i prawdziwy, chciałbym być zawsze pełen wiary i nadziei...

Offline Chochlik

  • Narybek
  • *
  • aka Haffus
Re: Co to jest zasób?
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 05, 2010, 09:13:01 am »
W jaki sposób można sprawdzić jaki zasób ma osoba z którą piszemy?? :)
Jeśli niebo zwali nam się na głowy, będziemy łapać skowronki :D


Offline refresh

  • Grammarnazi
  • Global Moderator
  • Starszyzna
  • *
  • Ciasteczkowy Potwór :3
Re: Co to jest zasób?
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 05, 2010, 11:17:43 am »
na liście kontaktów najechać na tą osobę i poczekać na tooltip, w którym jest to napisane :]

Odp: Co to jest zasób?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 06, 2011, 13:32:55 pm »