Autor Wątek: API czy SDK? dokumentacja?  (Przeczytany 4422 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SebaZ

  • Narybek
  • *
API czy SDK? dokumentacja?
« dnia: Kwietnia 01, 2011, 21:23:25 pm »
To mój pierwszy post na tym forum, ale mam małe spostrzeżenie i kilka pytań w związku z wtw.

Jako komunikator mi odpowiada i zamierzam z niego korzystać dłuższą chwilę (jak to było 8+ lat z konnektem :P). Jestem jednak programistą i gryzie mnie kilka rzeczy:
  • To coś pod adresem http://download.k2t.eu/wtwAPI/ to jest API czy jednak SDK? IMHO API to zbiór komend, interfejsów pozwalających operować "czymś" - w tym wypadku podstawowymi funkcjami wtw. To co można znaleźć w powyższym linku to papka i raczej SDK - zbiór przykładowych kodów źródłowych, bez których żadna wtyczka nie zadziała. Szkoda tylko, ze nie znalazłem jakiegoś opisu - przynajmniej podstawowych i niezbędnych komend: jak załadować wtyczkę, jakie metody musi zawierać, jakie dane przyjmować, jakie wysyłać itp.
  • Czy istnieje jakaś dokumentacja do tego API/SDK? Czy jest gdzieś napisane jakie metody, funkcje, klasy za co odpowiadają? Np. jaka metoda wyciągnie mi listę kontaktów i zwróci ją w postaci np. XML, stringa czy obiektu?
  • Czy to API/SDK zostało stworzone w formie biblioteki DLL, którą ładuję sobie do projektu: w delphi, C# czy C++ i robię to co potrzebuję?

Skąd te pytania? Potrzebuję rozwinąć funkcjonalność konferencji, bo w tej chwili nie mogę zapisać rozmówców, zapisać historii rozmowy itp. Po prostu korzystam z tej funkcji jaką są konferencje, a ich obsługa w wtw jest bardzo minimalistyczna i tak na prawdę pozwala tylko rozmawiać. Drugim powodem tych pytań jest chęć zapoznania się z API, jego możliwościami i sprawdzenia własnych umiejętności.

Dla upierdliwców dodam, że... owszem mogę posiedzieć i przeanalizować kod, ale w przypadku tego typu API, albo jakiegokolwiek API istnieje również opis w ludzkim języku tego co autor kodu miał na myśli.

Offline adrian_007

  • Master Developer
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Odp: API czy SDK? dokumentacja?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 01, 2011, 22:12:48 pm »
1. it's a software development kit that provides aplication programming interface jak ci tak bardzo semantyka przeszkadza
2. nie
3. ekhm...

a co do konferencji to maja one zostac przebudowane w czasie blizej nieokreslonym, acz deklaracja zostala zlozona na potrzeby wtyczki irc

Offline SebaZ

  • Narybek
  • *
Odp: API czy SDK? dokumentacja?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 01, 2011, 23:01:48 pm »
1. it's a software development kit that provides aplication programming interface jak ci tak bardzo semantyka przeszkadza
No wiesz, to nie jest tylko semantyka. Jesli API to API, jesli SDK to SDK, a DevKIT to DevKIT.

3. ekhm...
Wiąże się to też z moim 3. pytaniem, które skwitowałeś bardzo krótko, ale nie odpowiedziałeś na nie. Mam na myśli to, że jeśli jest nazwane API, to rozumiem, że wtw wystawia jakiś interfejs w postaci np. biblioteki DLL. Dopiero po Twojej odpowiedzi jasnym jest, że nie ma.

a co do konferencji to maja one zostac przebudowane w czasie blizej nieokreslonym, acz deklaracja zostala zlozona na potrzeby wtyczki irc
Nie mniej jednak cieszy mnie to, ze coś będzie robione z konferencjami.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2011, 09:09:10 am wysłana przez SebaZ »

Offline adrian_007

  • Master Developer
  • Starszyzna
  • *
    • WTW PLUGINS
Odp: API czy SDK? dokumentacja?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 02, 2011, 09:23:42 am »

Offline SebaZ

  • Narybek
  • *
Odp: API czy SDK? dokumentacja?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 02, 2011, 09:33:43 am »
Dzięki za info.

Każde pluginowanie aplikacje może być inne. Ja znam inny sposób.